شرکت مهندسی تنظیم آزمون تجهیز
02177659184

کالیبراسیون تجهیزات فلومتر

کالیبراسیون فلومتر (flow meter)

فلومتر دستگاهی دقیق سنجش هست که برای اندازه گیری جریان سیال مایعات و گاز ها در تاسیسات صنعتی و کارخانه ای استفاده میشود . به حجم عبور سیال در یک واحد زمان که توسط لوله، گلوگاه ها یا مجراها در یک مقطع زمان جا به جا می شود، دبی میگویند.
دبی سنج یا فلومتر در طی مدت زمان منظم باید کالیبره شود. زیرا به شما اطمینان دقیق بودن اندازه گیری فلومتر طبق مشخصات آن می دهد.
در ادامه به تعریف کامل کالیبراسیون فلومتر میپردازیم.

 

معرفی خط کالیبراسیون فلومتر شرکت تنظیم آزمون تجهیز

آزمایشگاه کالیبراسیون شرکت تنظیم آزمون تجهیز دارای گواهینامه ISO-17025 از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران میباشد.
در آزمایشگاه تات با استفاده از مجموعه ای از تجهیزات و فلومتر مرجع دقیق فلومترهای مورد آزمایش تست شده و گواهی کالیبراسیون صادر می شود.

تعریف کالیبراسیون فلومتر

کالیبراسیون فلومترها، فرآیند اندازه گیری فلومتر با مقیاس اندازه گیری استاندارد یا مقایسه مقیاس از پیش تعیین شده فلومتر با مقیاس اندازه گیری استاندارد و تنظیم آن برای انطباق با استاندارد است.
کالیبراسیون یک جنبه ضروری از ابزار دقیق در طیف گسترده ای از صنایع (نفت و گاز، پتروشیمی آب و فاضلاب، مواد غذایی و آشامیدنی) که به اندازه گیری با دقت بالایی نیاز دارند، هست.

flow meter clabration
کالیبراسیون فلومتر مغناطیسی

فلومترهای مغناطیسی را می توان برای اندازه گیری و کنترل جریان یک فرآیند مایع رسانا استفاده کرد. با عبور سیال از میدان مغناطیسی کنتور، سیال به عنوان یک رسانا عمل می کند.
کالیبراسیون فلومتر مغناطیسی قادر به ارزیابی سرعت مایع بر اساس اندازه گیری شار مغناطیسی اطراف لوله است.
میزان ایجاد شار مغناطیسی بر اثر عواملی خارجی مانند برخورد ، دما و ایجاد محیط مغناطیسی دیگر یا بر اثر گذشت زمان ممکن است با آنچه که در کارخانه کالیبره شده دچار تغییراتی شود. به این جهت برای تنظیم ضریب خطای این تجهیزات آن را در مسیر فلومتر مرجع قرار داده و از طریق تنظیمات داخلی دستگاه میزان خطای موجود در آن را تعیین می کنند.

روش های کالیبراسیون فلومتر التراسونیک

حفظ دبی دقیق برای دقت فلومتر بسیار مهم است. چندین روش مختلف برای کالیبراسیون فلومتر اولتراسونیک وجود دارد که مؤثرترین روش معمولاً با توجه به نوع سیستم تحت کالیبراسیون و هدف مورد نظر آن تعیین می شود. کالیبراسیون فلومتر اولتراسونیک با قرار دادن یک تجهیز مرجع در راستای فلومتر انجام می شود و دقیقاً میزان دبی را مطابق با استانداردهای شناخته شده مرجع اندازه گیری می کند. اگر یکپارچگی ساختاری یک سیستم دست نخورده باشد و سیستم عاری از هر نوع نقصی بین استاندارد و فلومتر مرجع باشد، دو فلومتر باید دبی یکسانی داشته باشند. دو نوع کالیبراسیون که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، کالیبراسیون مبتنی بر خط لوله و کالیبراسیون حلقه تحت فشار است.

کالیبراسیون فلومتر توربینی

در کالیبراسیون فلومترهای توربینی ، از همان اصول کالیبراسیون فلومتر مغناطیسی که قبل تر توضیح داده شد استفاده کنید، با این فرق که باید از فرکانس مولد فرکانس برای استاندارد ورودی استفاده کنید. برای این نوع ترانسمیتر های فلو ، باید دستورالعمل های ارائه شده توسط سازنده را دنبال کنید.

کالیبراسیون فلومتر altrasunic

کالیبراسیون فلومتر پیتوت تیوب

مانند مانومتر، مبدل فشار به پیتوت تیوپ متصل است و در یک تونل باد با سرعت باد تعیین شده کالیبره می شود. و ما قادر هستیم تا یک رابطه ریاضی بین جریان و فشار و در نتیجه جریان و سرعت باد ایجاد کنیم.
مدل کاربردی مربوط به یک فلومتر پیتوت تیوب با عملکرد کالیبراسیون نقطه صفر است که شامل یک لوله فشار کل، یک لوله فشار استاتیک، یک سنسور فشار دیفرانسیل، یک کنترل کننده قابل برنامه ریزی PLC و یک نمایشگر داده است. لوله فشار کل و لوله فشار استاتیک به ترتیب با دریچه های الکترومغناطیسی ارائه می شوند.
فلومتر پیتوت تیوب با عملکرد کالیبراسیون نقطه صفر را می توان بدون جداسازی بازرسی کرد، نه تنها می تواند کالیبراسیون صفر را در زمان منظم یا نامنظم به راحتی انجام دهد، بلکه می تواند انحراف صفر را از بین ببرد و از صحت داده های فلومتر اطمینان حاصل کند.

کالیبراسیون فلومتر متغیر (variable)

هر دبی سنج متغیر بر اساس یک گاز خاص، دمای استاندارد و فشار استاندارد کالیبره می شود. روتامترها هنگام کار در این شرایط کالیبراسیون خاص اندازه گیری های با دقت بالایی را ارائه می دهند، اما با تغییر شرایط فرآیند، این دقت کاهش می یابد. کالیبره کردن روتامتر با استفاده از شرایط کالیبراسیون اصلی آن بسیار مهم است.

کالیبراسیون تجهیزات فلومتر

کالیبراسیون فلومتر ترمال مس (thermal mass)

انجام کالیبراسیون برای حفظ دقت و قابلیت اطمینان فلومتر های ترمال مس ضروری است. با گذشت زمان، عواملی مانند آلودگی، تخریب حسگر، تغییرات محیطی، یا سایش و پارگی می توانند بر عملکرد فلومتر تاثیر بگذارند که کالیبراسیون امکان تصحیح این انحرافات را فراهم می کند و اطمینان حاصل می کند که فلومتر به همواره خوانش هایی دقیق را تولید می کند. فرآیند کالیبراسیون شامل قرار دادن سنسور در یکی از چندین بخش آزمایشی مختلف، جریان دادن مقدار مشخصی گاز از طریق لوله و سپس اندازه‌گیری سیگنال برای به دست آوردن گرمای بیش از حد مطلوب است. این اندازه گیری ها حداقل 12 بار در محدوده عملیاتی انجام می شود

کالیبراسیون مس فلومتر

مس فلو کنترل (MFC) با مقایسه اندازه گیری جریان نمونه با دبی استاندارد اولیه ، مطابق روش کالیبراسیون تعریف شده در روش های کالیبراسیون ذخیره شده در آزمایشگاه کالیبراسیون، کالیبره می شود. فرآیند کالیبراسیون مس فلومتر شامل قرار دادن سنسور در یکی از چندین سنسور مختلف است. بخش های آزمایش، جریان یک مقدار مشخص گاز از طریق لوله، و سپس اندازه گیری سیگنال برای به دست آوردن گرمای بیش از حد مورد نظر از فرآیندهای کالیبریزه کردن هستند. این اندازه گیری ها حداقل 12 بار در محدوده عملیاتی انجام می شود.

کالیبراسیون جا به جایی مثبت (positive displacement)

در روش کالیبراسیون جابه جایی مثبت حجم اندازه گیری شده از سیال فرآیند در پروور قرار داده می شود سپس محصول را از پروور در فلومتر تحت آزمایش اجرا کنیم.این مقدار با اندازه گیری به دست آمده از فلومتر مقایسه میشود و کالیبراسیون فلومتر را بر این اساس تنظیم می شود .

قیمت کالیبراسیون فلومتر

تعیین هزینه کالیبراسیون فلومتر بستگی به موارد مختلفی مانند نوع و مدل آن و ویژگی های تجهیز دارد. برای اطلاع از هزینه ها میتونید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

 

 

 

مشاوره و خرید

error: Content is protected !!
×

 

سلام!

به شرکت مهندسی تات خوش آمدید

برای شروع مکالمه با کارشناس تات اینجا پیام بگذارید

×